Eposta: barkod@thisisbarkod.com
Telefon:: +90 (232) 484 18 92

yukarı ışınla

Blog

Marka İmajı Oluşturmada Dijital Medyanın Önemi

Geleneksel medyadan öğrendiğimiz bir şey varsa; markanın sadece market raflarında var olmadığı, aynı zamanda tüketicilerin kalplerinde ve zihinlerinde yer aldığıdır. Doğru iletişim stratejisiyle bunu başarabilen markalar, aslında olmak istedikleri yerde -tüketicilerin zihinlerinde- etkili bir marka imajı oluşturmayı başardılar.

Günümüzde güçlü ve hatırlanabilir marka imajı oluşturmuş şirketlerin dijital medyayı aktif olarak kullanması, her geçen gün gelişen bu mecranın önemini bir kez daha kavramamızı sağlayacaktır.

Düşünün ki, hedef kitlenizle müşteri ilişkilerinizi online olarak yöneterek, ölçümlenebilir bir iletişim modeli yaratıyorsunuz. Araştırmalara göre; şirketlerin %80′i müşteri hizmetleri konusundaki planlarını sosyal medya üzerinden konumlandırıyor. Ayrıca tüketicilerin %62′si müşteri hizmetleri odaklı sorunlarında sosyal medyayı kullanıyor. Marka imajınızı oluşturanın, hedef kitlenizle aranızdaki iletişim olduğunu da göz önüne alırsak, dijital medyada yer almak artık bir seçim olmaktan öte zorunluluk haline geliyor.

Peki dijital medyada marka imajınızı nasıl daha güçlü kılabilirsiniz?

Marka imajı yaratmak için dijital medyayı etkin kullanmanın 30 saniyelik televizyon reklamlarından daha etkili olabileceği gün geçtikçe şirketler tarafından deneyimleniyor. Üstelik reklamın etkisinin anında ölçümlenebilmesi ve maliyetinin daha düşük olması pazarlama stratejilerinin belirlenmesi aşamasında da markalara büyük avantaj sağlıyor. Burada önemli olan diğer bir nokta ise; marka imajı oluşturmak isteyen, ancak geleneksel mecraları maliyetlerinden dolayı etkin olarak kullanamayan orta ölçekli işletmeler için dijital medyanın eşsiz bir fırsat olması.

Marka imajınızı oluşturmaya kendinize şu soruyu sorarak başlayabilirsiniz:

Markanız gerçekten hatırlanmaya ve konuşulmaya değer mi?

Cevabınız ‘evet’ ise, aşağıdaki adımları takip ederek ilk adımı atabilirsiniz.

. Kurumsal web siteniz işletmenizi yansıtmıyorsa ve siz bile ikinci kez ziyaret etmiyorsanız, hedef kitleniz de etmez! Konuşulmaya ve tekrar ziyaret edilmeye değer bir web sitesi ile işe başlayabilirsiniz.

. Hedef kitlenizin markanızla ilgili yazdığı her şeyi inceleyin. Tabi bunu yaparken Google Alerts kullanmak yerine profesyonel sosyal medya takip yazılımlarını kullanın. Ancak Google Alerts da bir başlangıç olabilir. 🙂

. Kurumsal sosyal medya hesaplarınızda, takipçilerinizin istek ve önerilerini yanıtlayın! Onları dikkate aldığınızı göstermek, marka ile hedef kitle arasındaki iletişimin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Marka imajınızı gerçekten inşa edeceğiniz kısım burası olacak.

. Şeffaf olun! İnsanlara perde arkasında neler olduğunu gösterin. Takipçileriniz markanızla arkadaş olmak ve sizin sözlerinizi yaymak isterler.

. Yaratmak istediğiniz marka imajınıza uygun bir mesaj tonu kullanın. Unutmayın! Doğru mesaj tonuyla markanızı daha hatırlanabilir yapabilirsiniz.

. Yüksek maliyetler ödemeden de markanızı rakiplerinizden farklılaştırıp, hedef kitlenizin gözünde bir adım öne çıkabilirsiniz.

Marka imajı oluşturmak her şeyden önce; tutarlılık, zamanlama ve planlama gerektirir.

Yorum yok

Yorum yap