Eposta: barkod@thisisbarkod.com
Telefon:: +90 (232) 484 18 92

yukarı ışınla

Blog

Sosyal Medyanın Müşteri Hizmetlerindeki Önemi

Hepimizin bildiği gibi sosyal medya birçok şirketin işleyişini değiştirip, şirketler için vazgeçilmez konulardan biri haline geldi. Araştırmalar gösteriyor ki, şirketlerin %80’i müşteri hizmetleri konusundaki planlarını sosyal medya üzerinden konumlandırıyor. Ayrıca tüketicilerin %62’si müşteri hizmetleri odaklı sorunlarında sosyal medyayı kullanıyor.

Müşteri hizmetleri günümüz dünyasında internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yeni bir döneme girdi. Şirketler için güçlü bir müşteri hizmetleri yönetimi her zaman çok önemli olmuştur. Günümüz pazarlama koşullarında artık tüketiciler etkili bir konumda olduğundan, satın aldıkları ürün hakkında markalardan daha etkili ve verimli yanıtlar talep ediyorlar.

Müşteri hizmetleri yönetiminin ticari reklam yönü de var. Yakın dönemde ABD’de yapılan çalışma gösteriyor ki; tüketicilerin yarısından fazlası tweetlerini takip ettikleri markaların ürünlerini satın alma eğilimi gösteriyorlar. Ve yine bu tüketicilerin üçte ikisi takip ettikleri markayı arkadaşlarına ve ailelerine de öneriyorlar.

Modern müşteri hizmetleri artık sosyal medya üzerinden yapılıyor. Sosyal medyanın müşteri hizmetleri üzerindeki etkisini ve derinliğini reddetmek, sürekli gelişen bu alanda rakiplerinden geride kalmak anlamına geliyor. Bu yüzden şirketlerin çoğu tüketicilerle iletişimini yüksek tutmak için sosyal kanalları kullanıyorlar.

Brandwatch tarafından yapılan araştırmaya göre; İngiliz markaları tüketiciler tarafındanTwitter ve Facebook üzerinden gönderilen marka şikayetleriyle ilgili geri bildirimleri, onlardan ders almak yerine görmezden geliyorlar. Halbu ki, 2.000 İngiliz tüketiciyle marka etkileşimi hakkında yapılan online araştırmaya göre tüketicilerinin %50’si, markaların hatalarından ders almadıklarından şikayetçiler.

Sonuç olarak müşteri hizmetleri sosyal bir uygulama haline geliyor. Çünkü tüketicilerin bu alandaki eğilimi, sevdikleri sosyal ağlardan markalar ile iletişime geçmek yönünde. Ayrıca markaların, tüketicilere hızlı yanıt vermekten çok, onların şikayetlerinden ders alıp bu etkileşimlerden ne öğrenebilecekleri üzerine yoğunlaşmaları gerekiyor.

Yorum yok

Yorum yap